niedziela, 24 lipca 2011

Beton komórkowy

Nadproża umieszczane są nad otworami okiennymi i drzwiami w ścianach, w tym ścianach wzniesionych z betonu komórkowego.

Beton komórkowy to rodzaj lekkiego betonu, który jest otrzymywany poprzez wprowadzenie powietrza pod odpowiednim ciśnieniem do plastycznej mieszanki cementowej. W wyniku tego procesu powstają jednorodne pory, zwane komórkami. Na filmie zaprezentowana została produkcja betonu komórkowego YTONG w Ostrołęce.



Więcej informacji na temat betonu komórkowego.

niedziela, 17 lipca 2011

Stropy w inwestycji w Gospodarzu

Na serwisie Budowane.pl Krzysztof Hibner - inwestor, opowiada o budowie domu w miejscowości Gospodarz koło Łodzi. Budowę realizuje firma Arex-Bud Arkadiusza Falkowskiego.

Budynek powstaje wgedług projektu gotowego, który został dostosowany do bloczków YTONG. Nie było również problemu z wykorzystaniem płyt stropowych YTONG. Dzięki temu budowa przebiega sprawnie, a powstający dom będzie bardzo ciepły.

Ściany wewnętrzne zostaną wykonane z YTONGa lub z SILKI - inwestor nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Wykorzystano również inne elementy systemu YTONG; nadproża i elementy, docieplenia wieńca i płyty stropowe.

W montażu stropu pomaga Maciej Symilak, Doradca Techniczny SILKA-YTONG. Kupując płyty stropowe YTONG mamy zapewnioną pomoc przedstawiciela firmy, który udostępnia na czas montażu specjalne zawiesie, pozwalające szybko i bezpiecznie podawać na strop kolejne płyty, przygotowane w fabryce dokładnie według planów konkretnego budynku.

Zobacz dokumentację zdjęciową i video z umieszczania stropów YTONG.

wtorek, 12 lipca 2011

Nadproża systemowe

Systemowe nadproża mają wiele zalet. Przede wszystkim, jednorodność materiałowa pozwala uniknąć występowania mostków cieplnych w nadprożach oraz sprawia, że materiał konstrukcyjny ścian i nadproży doskonale współpracuje, co zmniejsza do minimum możliwość pojawienia się rys i zarysowań w narożach otworów.

Kolejną zaletą zastosowania nadproży systemowych jest znaczne ułatwienie procesu wykonania przekryć otworów – zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów podczas wykonania nadproża oraz skrócenie czasu aplikacji.

Nadproża to jeden z najsłabszych elementów budynku. Nie chodzi tu o wytrzymałość, tylko o coś znacznie istotniejszego – funkcjonalność. Przyczyną tej słabości jest różnica pomiędzy materiałami ściany i nadproża.

Jednym z najlepszych rozwiązań systemowych na rynku są nadproża systemowe YTONG. Zbrojony beton komórkowey systemu YTONG pozwala wykonać i ściany i nadproża z jednego materiału. . Są to gotowe belki nadprożowe YN oraz prefabrykaty nadproża zespolonego YF.

wtorek, 5 lipca 2011

Stropy

Obok nadproży niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym w budowie domu są stropy. Budowa ścian domu o powierzchni 120 m2 w systemie YTONG może trwać zaledwie 2 tygodnie. Jednocześnie strop gęstożebrowy wykonuje się nawet przez 3 tygodnie, co zdecydowanie przedłuża czas budowy. Jak można przyspieszyć ten proces, aby budowę stanu surowego domu zakończyć w ciągu jednego sezonu budowlanego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - należy zastosować gotowe stropy YTONG.

Stropy – definicja i funkcje

Według najprostszej definicji strop to element konstrukcyjny, który poziomo oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Podstawową funkcją stropów jest przenoszenie obciążeń na pionowe elementy – a więc ściany lub słupy. Wybór stropu jest kwestią bardzo ważną ze względu na jego wpływ na stabilność budowli, a co za tym idzie bezpieczeństwo mieszkańców. Stropy tworzą również podłoże do powstania podłóg i pułapów sufitów. Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy stropowe, które różnią się między sobą materiałem konstrukcyjnym oraz sposobem montażu.

– Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są stropy wylewne na mokro – gęstożebrowe lub monolityczne. Montaż tego typu rozwiązań jest pracochłonny, ponieważ wymagane jest tutaj stemplowanie, czyli wykonanie podpór montażowych – mówi Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG. – Alternatywą dla ciężkich i mokrych stropów są płyty stropowe YTONG, które na budowę dostarczane są jako gotowe elementy – dodaje Jacek Szafran.

System gotowych płyt stropowych YTONG przeznaczony jest przede wszystkim dla inwestorów ceniących zarówno trwałość, jak i łatwość wykonania stropu. Jednocześnie, ze względu na mały ciężar, stropy YTONG nie stanowią tak dużego obciążenia dla murów, jak stropy gęstożebrowe.

Dlaczego warto wybrać stropy gotowe?

O przewadze stropów gotowych YTONG decyduje również możliwość ich szybkiego i precyzyjnego montażu.

– Stropy YTONG są dostarczane na budowę jako już gotowe płyty, docięte na odpowiednią długość i szerokość oraz mają wymaganą projektem grubość. Są także zbrojone wewnątrz, co gwarantuje ich wytrzymałość – mówi Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG.

Dzięki dostarczeniu na budowę elementów gotowych od razu do montażu, układanie stropów YTONG trwa bardzo krótko.

piątek, 1 lipca 2011

Jak stosować nadproża YTONG?

Jak już wspominaliśmy w poprzednich postach bloga, nadproża są elementami nośnymi lub samonośnymi służącymi do przekrywania otworów okiennych i drzwiowych w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych.

Technologia budowlana YTONG proponuje zastosowanie kilka rozwiązań.

Pierwszym rozwiązaniem są prefabrykowane belki nadprożowe YTONG YN, czyli gotowe nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego. Są samodzielnymi elementami nośnymi przeznaczonymi do przekrywania otworów o szerokości do 175 cm.

Nadproża YTONG ustawia się na murze, na zaprawie cienkowarstwowej, symetrycznie nad przekrywanym otworem. Minimalne oparcie wynosi 20 lub 25 cm na ścianie i jest uzależnione od rozpiętości przekrywanego otworu. Gotowe nadproże nie wymaga docieplenia.

Montaż nadproży YTONG jest szybki, jak już wspominaliśmy wcześniej - zajmuje dwóm pracownikom kilkanaście minut. Zastosowanie gotowego nadproża gwarantuje gładką i równą powierzchnię ściany, co ułatwia jej tynkowanie. Podczas montowania gotowych belek nadprożowych YTONG należy pamiętać, czy są one prawidłowo umieszczane - napis YTONG umieszczony fabrycznie na belce nie może być odwrócony.

Drugim rozwiązaniem mogą być kształtki U YTONG. Bowiem nadproża mogą być wykonane bezpośrednio na budowie. W tym celu właśnie stosuje się kształtki U YTONG.

Kształtki U układa się na wcześniej przygotowanej podporze montażowej. Funkcję tę znakomicie spełni deska zlicowana z górną powierzchnią warstwy bloczków. W przypadku otworów o większej rozpiętości deskę należy podeprzeć np. stemplami, tak, aby wylewane nadproże nie uległo ugięciu.

Na przygotowanym w ten sposób pomoście kształtki U YTONG muruje się na styk. Spoiny pionowe między kształtkami wypełnia się cienkowarstwową zaprawą murarską YTONG.

Wnętrze przygotowanego szalunku należy oczyścić i przed betonowaniem zwilżyć wodą. Wewnątrz kształtek U umieszczamy warstwę izolacji cieplnej z wełny mineralnej lub styropianu. Izolację cieplną należy umieścić bliżej strony zewnętrznej.

W przypadku wysokości nadproża innej niż 20 lub 25 cm, kształtki U nadmurowuje się bloczkami YTONG o grubości 7,5 cm do wymaganego wymiaru.

Z kolei nadproża zespolone YF mają postać belek ze zbrojonego betonu komórkowego o wysokości 12,5cm i jednej z dwóch szerokości - 11,5cm lub 17,5cm. Ich długość może wynosić do 300 cm i z łatwością posłużą do przekrycia otworów długości 250cm w świetle.

W ścianach o grubości 30cm układamy jedną belkę szerokości 11,5cm oraz drugą belkę obok o szerokości 17,5cm. Spoinę pomiędzy belkami uzupełniamy za pomocą cienkowarstwowej zaprawy YTONG.

Tak przygotowaną strefę rozciąganą podpieramy i nadmurowujemy warstwą bloczków, tworząc jednocześnie strefę ściskaną. Aby zapewnić prawidłową pracę takiego nadproża, spoinę pomiędzy nadmurowanymi bloczkami również musimy wypełnić cienkowarstwową zaprawą YTONG.